
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Więcej przeczytasz w naszej Polityce prywatności
W historii pod pojęciem różaniec możemy znaleźć bardzo wiele znaczeń.
W średniowieczu różańcem nazywano wieniec róż. Róże były porównywane do modlitwy, jako duchowe kwiaty. A samo odmawianie Różańca porównywano z obdarowaniem Matki Boskiej kwiatami. Stąd nazwa modlitwy Różaniec – wieniec z róż, wieniec z modlitw.
Różaniec to również połączone ze sobą, przy pomocy metalowych pręcików i łańcuszków paciorki/koraliki np. z drewna oliwnego, nieraz nawleczone na kawałek rzemyka lub nitki, którego końce są związane.
Pojęcie Różaniec to też wspólne odmawiane modlitwy różańcowej, czyli nabożeństwa różańcowe.
Modlitwę rozpoczynamy wykonując znak krzyża oraz odmawiając Wierzę w Boga. (Treść modlitwy zamieszczona poniżej).
Zaczynając od pierwszego paciorka odmawiamy:
Różaniec składa się z czterech części. Według przyjętych zwyczaji każdą tajemnicę omawiamy w inny dzień. W dalszej części wpisu opiszemy każdą z nich. Wyróżniamy:
Każda z części składa się z pięciu tajemnic. A więc łącznie jest 20 tajemnic. Tajemnica różańcowa to tak naprawdę części, opowieści życia Jezusa i Maryi od Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny po Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Każda część skłania nas do innych refleksji i przemyśleń.
Tę część Różańca powinno odmawiać się w poniedziałek i sobotę.
Z kolei część Światła powinno odmawiać się w czwartek.
Bolesna część Różańca powinna być odmawiana we wtorek oraz piątek.
Chwalebne tajemnice Różańca powinny być odmawiane w środę oraz niedzielę.
Taki podział zaproponował i określił go nasz Papież Polak Św. Jan Paweł II 16 października 2002 w Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae.
„Według obecnej praktyki poniedziałek i czwartek poświęca się tajemnicom radosnym, wtorek i piątek tajemnicom bolesnym, środę, sobotę i niedzielę tajemnicom chwalebnym . Gdzie włączyć tajemnice światła »? Zważywszy, że tajemnice chwalebne powtarza się przez dwa kolejne dni, w sobotę i w niedzielę, a sobota jest tradycyjnie dniem o silnym zabarwieniu maryjnym, wydaje się wskazane przenieść na sobotę drugie w ciągu tygodnia rozważanie tajemnic radosnych, w których wyraźniejsza jest obecność Maryi. Czwartek pozostaje w ten sposób wolny właśnie na medytację tajemnic światła. ”
— św. Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae, p. 38
Warto wspomnieć, że Papież zaznaczył, że są to jednak propozycje i warto jest wybrać odpowiednią część Różańca do chwili oraz sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Jeśli w swoim życiu przechodzimy przez momenty sprawiające nam przyjemność, dające radość. Warto wtedy wybrać tajemnice światła lub chwalebne, jednak jeśli na naszej drodze pojawiają się chwile cięższe, trudny okres można wtedy wybrać tajemnice bolesne. Zawsze staramy się wybrać tajemnice, które uważamy, że dadzą nam więcej owoców i w których łatwiej będziemy w stanie połączyć się z Matką Boską oraz Jezusem.
Jeśli jednak nie wiemy jaka część różańca będzie odpowiednia w danej chwili warto dostosować się do zaleceń Papieża oraz Kościoła.
„To wskazanie nie ma jednak ograniczać słusznej wolności medytacji osobistej i wspólnotowej, z uwzględnieniem potrzeb duchowych i duszpasterskich, a przede wszystkim dat liturgicznych, które mogą sugerować bardziej odpowiednie dostosowania. Sprawą naprawdę wielkiej wagi jest to, by różaniec był coraz bardziej pojmowany i przeżywany jako droga kontemplacji. ”
— św. Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae, p. 38
Święto Matki Bożej Różańcowej, dawniej zwane Matki Bożej Zwycięskiej i Święto Różańca Świętego, to święto Kościoła obchodzone 7 października, w rocznicę decydującego zwycięstwa połączonej floty Świętej Ligi z 1571 r. nad flotą osmańską w bitwie pod Lepanto.
Zgodnie z tradycją dominikańską, w 1206 r. św. Dominik przebywał w Prouille we Francji, próbując nawrócić albigensów z powrotem na wiarę katolicką. Młody kapłan odniósł niewielki sukces, kiedy pewnego dnia objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna, która dała mu różaniec jako narzędzie do walki przeciwko heretykom. Podczas gdy Maryja przekazująca różaniec św. Dominikowi jest powszechnie uznawana za legendę, rozwój tej formy modlitwy zawdzięcza się wielu wyznawcom św. Dominika, w tym XV-wiecznemu księdzu i nauczycielowi, Alanusowi de Rupe. Święto Matki Boskiej Różańcowej obchodzone jest 7 października. Decyzją Pawła VI od 1969 roku.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Więcej przeczytasz w naszej Polityce prywatności